Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(2)
Legimi
(1)
Form of Work
Książki
(2)
E-booki
(1)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Proza
(1)
Status
unknown
(2)
available
(1)
Branch
GBP w Poroninie
(1)
Filia w Murzasichlu
(1)
Filia w Zębie
(1)
Author
Grzesiuk Stanisław (1918-1963)
(2)
Grzesiuk Stanisław
(1)
Wasilewski Mieczysław
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
1980 - 1989
(2)
Time Period of Creation
1901-2000
(2)
1945-1989
(2)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Subject
Grzesiuk, Stanisław (1918-1963)
(2)
Robotnicy
(2)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Rodzina
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
1918-1939
(2)
1939-1945
(2)
1945-1989
(1)
Subject: place
Czerniaków (Warszawa ; część miasta)
(2)
Genre/Form
Pamiętniki i wspomnienia
(2)
Powieść biograficzna
(1)
Domain
Historia
(2)
Socjologia i społeczeństwo
(2)
3 results Filter
Book
In basket
Kontynuowany w: Pięć lat kacetu
Kontynuowany w: Na marginesie życia
Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy. [lubimyczytac.pl]
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Filia w Murzasichlu
There are copies available to loan: sygn. 82-3 (1 egz.)
Filia w Zębie
All copies are currently unavailable: sygn. 82-3
Book
In basket
Boso, ale w ostrogach / Stanisław Grzesiuk. - Wydanie 11. - Warszawa : Książka i Wiedza, 1989. - 262, [2] strony ; 21 cm.
(Boso, ale w ostrogach / Stanisław Grzesiuk ; 1)
Stanisław Grzesiuk (1918-1963), prozaik i piosenkarz, to wielki samorodny talent. W książce tej opowiada o swoim dzieciństwie i młodości spędzonych w Warszawie na Czerniakowie. Miał ledwie dwadzieścia dwa lata, gdy w roku 1940 trafił do obozu. Przesiedział tam pięć lat. Był dzieckiem warszawskiej ulicy, cwaniakiem, od najmłodszych lat zahartowanym w bójkach, obdarzonym dużym sprytem i humorem. Był twardy, postanowił, że się nie da - i udało mu się. Przeżył, choć wrócił z gruźlicą i zmarł na nią w 1963 roku.W 1959 roku napisał książkę o latach swego dzieciństwa i młodości Boso, ale w ostrogach. "Wiesz, jaki jestem - mówił o sobie - boso, ale w ostrogach." Przywołał w niej świat przedwojennej Warszawy, ukazał historię obyczaju z przedmieścia, namalował barwne postaci swojej grandy, w której "kapować nie wolno, skarżyć nie wolno, odegrać się wolno". "Grzesiuk lubi popisywać się krzepą - pisze Wojciech Żukrowski - prostuje się wewnętrznie, mogąc komuś dać po łbie, sam też bierze cięgi, ale nie skomli, tylko idzie w kąt lizać rany i poprzysięgać wyrównanie rachunku. Jest w nim jakaś romantyczna szlachetność. Nie odgrywa się za swoje niepowodzenia na słabszych, przestrzega zasad walki. Czytając niektóre karty, ma się ochotę go uściskać, klepnąć po przyjacielsku, dodać otuchy: Nie daj się, trzymaj się twardo." I trzyma się.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
GBP w Poroninie
All copies are currently unavailable: sygn. 929
E-book
In basket

Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.

Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak "Pięć lat kacetu" natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.

Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz zwany bardem Czerniakowa. Urodził się w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W czasie okupacji został aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju. Leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii "Boso, ale w ostrogach", "Pięć lat kacetu", "Na marginesie życia". Pochowany został na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again